Snimanje nasilja među djecom i njegovo objavljivanje nije u interesu djece.
Svako dijete ima pravo na odrastanje u sredini koja mu pruža poštovanje i podršku i u kojoj nema nasilja, jer svako nasilje vrijeđa i ponižava, svako boli i svako, prema ocjeni stručnjaka, ugrožava pravilan psiho-fizički razvoj i odrastanje djeteta.
Nažalost, jedan od najčešćih oblika kršenja osnovnih prava i interesa djece su različiti oblici nasilja nad djecom i nasilja među djecom. Posebno zabrinjava sve prisutnije nasilje na internetu, koje se javlja u različitim oblicima, između ostalog kao: poruke neprimjerenog i uznemiravajućeg sadržaja, uvredljive i prijeteće poruke, slanje fotografija koje vrijeđaju djetetovo dostojanstvo, integritet, slobodu i bezbjednost, iznošenje ličnih i porodičnih podataka, podsticanje govora mržnje. Ovo nasilje može biti prisutno 24 sata i svaki dan u sedmici i na svakom mjestu, na kojem su djeca do sada bila potpuno zaštićena.
Pri tome dodatno zabrinjava sve prisutnije snimanje nasilja među djecom i dijeljenje tih snimaka putem društvenih mreža i objavljivanje u medijima. Objavljeni snimci nasilja uvijek otvaraju brojna pitanja - gdje smo bili do sada, šta su radili roditelji a šta je uradila škola, imamo li programe prevencije i svojevrstan su pritisak na nadležne institucije, ustanove i službe da preduzmu potrebne mjere iz svoje nadležnosti.
Međutim, objavljivanje snimljenog nasilja i iznošenje pojedinosti o konkretnom slučaju, apsolutno je neprihvatljivo, nije u interesu djece i ne doprinosi njihovoj zaštiti. Objavljeni snimci su dodatno nasilje nad djecom, dovode do povrede prava na privatnost djece kojoj se nanosi dodatna šteta i objavljeni snimci ih čine dodatno ranjivim.
Dostojanstvo i prava djeteta moraju se poštovati u svim okolnostima. Važno je interes javnosti usmjeriti na problem i njegovo rješavanje a pri tome dodatno ne povrijediti dijete.
Ombudsman za djecu
dr. sc. Natalija Petrić