Draga djeco,
Poštovani odrasli koji brinete o djeci,
UN Konvencija o pravima djeteta usvojena je na Generalnoj skupštini UN 20.novembra 1989.godine i jedan je od rijetkih međunarodnih dokumenata koji je u vrlo kratkom roku bio prihvaćen od velikog broja država. Konvencija postavlja standarde i univerzalne principe za zaštitu djeteta, i što je vrlo važno, prvi put uvodi djecu kao subjekte međunarodnog prava i zaštite, kao lica koja imaju pravo na svoja ljudska prava.
Jedan od osnovnih i za sve obavezujući princip na kojem se Konvencija zasniva je najbolji interes djeteta, što znači da će svi, i pojedinci i institucije, u svim aktivnostima koje se tiču djece prvenstveno voditi računa o njihovom najboljem interesu. Svako dijete, samo zato što je dijete, bez obzira da li je izbjeglo i raseljeno lice, da li je bez roditelja, da li živi u gradu ili maloj opštini, da li je…..ima pravo na sva prava garantovana Konvencijom pod istim uslovima, a društvo ima i obavezu i odgovornost da učini sve kako bi se svakom djetetu omogućilo ostvarivanje njegovih prava. Svako dijete samo zato što je dijete, mora se osjećati sigurnim i zaštićenim. Društvo mora osigurati i obezbijediti uslove u kojima će svako dijete imati zdravstvenu zaštitu, osnovno obrazovanje, dužnu pažnju i poštovanje, u kojem neće biti zlostavljanja, zanemarivanja ili bilo kojeg drugog oblika degradiranja ličnosti djeteta. Prava djece su naša obaveza.
Naša je obaveza da djecu naučimo da im prava pripadaju samo zato što su djeca. Naša je obaveza da ih prihvatimo kao aktivne učesnike u svakom postupku koji se njih tiče. Naša je obaveza da stvorimo uslove i obezbijedimo da svako pravo, svakom djetetu bude omogućeno. Naša je obaveza da djetetu obezbijedimo takvu zaštitu i brigu koja je neophodna za njegovo zdravo odrastanje.
Draga djeco i Vi odrasli koji brinete o djeci,pozivamo Vas da nam se obratite u svim situacijama kada smatrate da je pravo djeteta ugroženo u porodici, školi, kod doktora ili od bilo kog drugog organa ili institucije. Zajedničkim radom djece, roditelja i svih institucija koje brinu o djeci moramo doprinijeti srećnijem odrastanju djece.
Svako lice, bez obzira na njegovu životnu dob, ima pravo da se obrati Ombusmanu za djecu Republike Srpske u slučaju da ima saznanja da je u nekom konkretnom slučaju došlo do povrede prava ili interesa djeteta ili je prepoznalo neku pojavu u društvu koja na bilo koji način ugrožava prava i interese djece ili je od značaja za njihovu zaštitu. Ombudsman za djecu će sa posebnom pažnjom razmatrati svaku prijavu djece na povredu njihovih prava, ali i svaku inicijativu, mišljenje i sugestiju koja doprinosi poboljšanju njihovog položaja u porodici, školi, lokalnoj zajednici… Djetetom se smatra svako lice koje nije navršilo 18 godina života, bez obzira na to da li je domaći ili strani državljanin, da li je rođeno u braku ili van braka, da li je usvojeno, te da li je pod roditeljskim staranjem ili bez roditeljskog staranja. Obraćanje Ombudsmanu za djecu je potpuno besplatno.
Prijave-žalbe se mogu podnijeti usmeno-telefonom ili lično-dolaskom u kancelariju institucije ili u pismenom obliku na adresu institucije.
* ADRESA:
Ombudsman za djecu Republike Srpske,
Ul. Bana Milosavljevića broj 8, Banja Luka
* faks: + 387 51 213-332
* tel: +387 51 222-420; +387 51 221-990
* e-mail:info@djeca.rs.ba www.djeca.rs.ba
U žalbi je potrebno navesti:
– Ime, prezime i kontakt adresu i kontakt telefon podnosioca,
– Ime i prezime, uzrast i adresu djeteta
– Naziv organa/ustanove na kojeg se žalba odnosi
– Opis problema u čemu se sastoji povreda prava djeteta
– Priložiti kopije akata donesenih u postupku,ako je postupak vođen
Anonimni podnesci
Ombudsman za djecu može postupiti i po anonimnoj prijavi, ako ocijeni da navodi iz prijave pružaju dovoljno osnova u postojanje sumnje da je u konkretnom slučaju došlo do ugrožavanja prava ili interesa djece.
Nadležnosti Ombudsmana za djecu utvrđene su Zakonom o Ombudsmanu za djecu Republike Srpske koji je objavljen u Službenom glasniku RS broj 103/08. U obavljanju poslova iz svoje nadležnosti Ombudsman za djecu postupa u okviru Ustava, zakona i drugih propisa i opštih akata, kao i međunarodnih ugovora i opšteprihvaćenih pravila međunarodnog prava, rukovodeći se načelom pravičnosti i morala.
Ombudsman za djecu:
1. prati usklađenost zakona i drugih propisa u Republici Srpskoj koji se odnose na zaštitu prava djeteta s odredbama Ustava Republike Srpske, Konvecije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta i drugih međunarodnih dokumenata koji se odnose na zaštitu prava i interesa djeteta
2. prati izvršavanje obaveza Republike Srpske koje proizilaze iz Konvencije Ujedninjenih nacija o pravima djeteta i drugih međunarodnih dokumentata koji se odnose na zaštitu prava i interesa djeteta
3. prati primjenu svih propisa koji se odnose na zaštitu prava i interesa djeteta
4. prati povrede prava i interesa djeteta
5. zalaže se za zaštitu i promociju prava i interesa djeteta
6. predlaže preduzimanje mjera za zaštitu i promociju prava,kao i za sprečavanje štetnih postupanja koja ugrožavaju prava i interese djeteta
7. obavještava javnost o stanju prava djeteta
8. obavlja druge poslove utvrđene Zakonom o Ombudsmanu za djecu Republike Srpske
Ombudsman za djecu je nezavisna institucija koja štiti, prati i promoviše prava djeteta, nezavisan je i samostalan u svom radu i niko nema pravo da utiče na njegov rad i postupanje. Ombudsman za djecu upoznaje djecu sa načinom ostvarivanja i zaštite njihovih prava i interesa i savjetuje ih kako da ostvare i zaštite svoja prava i interese. Ombudsman za djecu kontinuirano sarađuje sa djecom, podstiče ih na iznošenje njihovih mišljenja, inicira javne aktivnosti usmjerene na poboljšanje položaja djeteta i učestvuje u tim aktivnostima, te predlaže mjere za povećanje uticaja djeteta u društvu.
Ombudsman za djecu je ovlašten da Vladi, odnosno Narodnoj skupštini Republike Srpske podnese inicijativu za izmjenu ili dopunu zakona i drugih propisa i opštih akata, ako smatra da do povrede prava djeteta dolazi zbog nedostatka u propisima, kao i da inicira donošenje novih zakona, drugih propisa i opštih akata, kada smatra da je to od značaja za ostvarivanje i zaštitu prava djeteta.
Ombudsman za djecu je ovlašten da u postupku pripreme propisa daje mišljenje Vladi i Narodnoj skupštini na prijedloge zakona i drugih propisa, ako se njima uređuju pitanja koja su od značaja za zaštitu prava djece. Ombudsman za djecu je dužan da pokrene postupak pred Ustavnim sudom za ocjenu ustavnosti i zakonitosti zakona, drugog propisa i opšteg akta, kada utvrdi da nisu usklađeni sa Ustavom, odnosno zakonom.
Ombudsman za djecu je ovlašten da organima državne uprave, organima, odnosno službama jedinica lokalne samouprave, kao i drugim pravnim i fizičkim licima koja obavljaju poslove u vezi sa djetetom, predlaže preduzimanje mjera za sprečavanje štetnih postupanja koja ugrožavaju njihova prava i interese, da upozori na nepravilnosti, te da zahtijeva da dobije izvještaje o preduzetim mjerama.
Ombudsman za djecu ima pravo uvida u način ostvarivanja brige o djeci koja su privremeno, na osnovu odluke nadležnog organa, smještena kod pravnih i fizičih lica, uključujući i pravo pristupa prostorijama u kojima se dijete nalazi, kao i pravo nesmetanog pristupa zavodima za izvršenje sankcija i drugim mjestima na kojima se nalazi dijete koje je lišeno slobode.
Svi organi državne uprave, organi, odnosno službe jedinica lokalne samouprave, kao i sva pravna i fizička lica koja obavljaju poslove koji su u vezi sa djetetom, dužni su da Ombudsmanu za djecu omoguće uvid u sve podatke, informacije i akte koji se odnose na prava i zaštitu djeteta, bez obzira na stepen njihove tajnosti, osim kada je to u suprotnosti sa zakonom.
Kako prepoznati da je dijete žrtva nasilja?
Ostvarivanje prava na izdržavanje
Šta se boduje pri upisu u srednju školu i kako mogu saznati više o školi u koju se želim upisati?
Koliko godina treba imati dijete da bi se njegovo mišljenje uzelo u obzir?
Upisujem dijete u prvi razred osnovne škole. Da li mogu izabrati školu u koju ću upisati dijete?